Barszcz czerwony, pierniczki, paszteciki, ryba po grecku, pierogi? to najpopularniejsze dania, które zwykle goszczą na świątecznym stole. Jednak warto przyjrzeć się innym przepisom, które z pewnością skradną serca wszystkich gości. Oto nasze najlepsze propozycje!
Tradycyjny wigilijny karp smażony
Niektórzy uważają, że nie ma świąt bez karpia. To jedno z tradycyjnych dań, które można przygotować w mniej niż pół godziny. Jak zrobić karpia na wigilię? Wystarczą tylko następujące składniki: karp, jajka, bułka tarta, masło, sól. Warto kupić gotowe dzwonka lub płaty. Jajka należy rozmącić i lekko posolić. Na drugi talerz wsypujemy bułkę tartą. Kawałki karpia zanurzamy w jajku i obtaczamy w bułce tartej. Rybę smażymy na patelni z rozpuszczonym masłem. Karpia należy smażyć na niewielkim ogniu do momentu aż będzie zarumieniony. Idealnie pasuje do innych tradycyjnych dań wigilijnych.
Kutia wigilijna
Kutia to jedna z najpopularniejszych słodkich potraw wigilijnych. Jej podstawą są oczywiście mak i pszenica. Do kutii dodajemy także mleko i miód. Składniki kutii to również bakalie ? orzechy włoskie, migdały, skórkę pomarańczową i rodzynki. Jak przygotować tradycyjną kutię? Należy gotować mak z mlekiem przez około pół godziny na wolnym ogniu. Aby mak się nie przypalił, warto mieszać od czasu do czasu zawartość garnka. Następnie studzimy mak i mielimy trzykrotnie w maszynce do mielenia o drobnych oczkach.
Gotujemy 2 l wody i dodajemy do niej umytą pszenicę. Należy ją zagotować i odlać nadmiar wody. Rodzynki myjemy w ciepłej wodę, osączamy i przygotowujemy syrop ze 100 ml wody i cukru. Mak mieszamy z pszenicą, rozpuszczonym miodem i syropem. Na koniec wystarczy tylko dodać ulubione bakalie, doprawić cukrem waniliowym i odstawić do schłodzenia. Kutię najlepiej przygotować dzień przed wigilią ? wtedy smakuje najlepiej!
Kulebiak wigilijny z kapustą i grzybami
Kulebiak to doskonały dodatek do czerwonego barszczu. Jego przygotowanie jest nieco bardziej pracochłonne, jednak naprawdę warto poświęcić trochę czasu na stworzenie tego pysznego dania. Będziemy potrzebować składników na ciasto drożdżowe i nadzienie.
Ciasto
- mąka (300 g)
- żółtka (2 sztuki)
- sól (1 szczypta)
Farsz
- kapusta kiszona (250 g)
- pieczarki (300 g)
- cebula (1 szuka)
- masło (2 łyżki)
- ugotowany ziemniak (1 sztuka)
- jajko (1 szuka)
- pieprz do smaku
Pozostałe składniki, które nadadzą smaku i aromatu to:
- Barszcz czerwony Ekspresowa Zupa WINIARY (1 opakowanie)
- Sos grzybowy Jak u Mamy WINIARY (1 opakowanie)
- masło (150 g)
- jajko (1 sztuka)
Przygotowanie przepisu zaczniemy od ugotowania kapusty. Następnie należy ją odcisnąć i drobno pokroić. Pieczarki i cebulę siekamy i smażymy na maśle do zarumienienia. Rozgniatamy ziemniaka i mieszamy ze składnikami farszu, jajkiem i proszkiem sosu grzybowego. Całość można doprawić solą i pieprzem. A teraz przystępujemy do przygotowania ciasta drożdżowego. Należy przesiać mąkę, dodać masło, żółtka i szczyptę soli.
Ciasto zagniatamy, owijamy w folię i wkładamy do lodówki na około 1 godzinę. Po tym czasie rozwałkowujemy je na prostokąt, a na środku kładziemy farsz. Brzegi należy dokładnie zawinąć, zlepiając ciasto, aby farsz nie wypłynął podczas pieczenia. Kulebiak należy przewrócić na drugą stronę, ułożyć na blaszce i posmarować rozkłóconym jajkiem. Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni Celsjusza. Danie powinno być już gotowe po 50 minutach. Kulebiak doskonale smakuje zarówno na zimno, jak i ciepło. Przed kolacją wigilijną można go podgrzać i podać razem z czerwonym barszczem.