Nurkowie należą do grupy ludzi szczególnie często doznającej uczucia szczęścia. Powodują to fascynujące podwodne krajobrazy. Najbardziej kolorowym morskim światem zamieszkiwanym przez organizmy o fantastycznych kształtach i ubarwieniu jest rafa koralowa. Mekka ludzi kochających egzotyczne podróże.
Pierwsze rafy powstały już kambrze dzięki koloniom archeocjat, gąbek o stożkowatym kształcie. Rafy jakie znamy dziś zaczęły się tworzyć dopiero w epoce jury ponieważ wtedy utworzyły się pierwsze kolonie koralowców, będących dziś głównymi budowniczymi tych podwodnych światów. Obumarłe szkielety polipów tworzą konstrukcję rafy, na tej konstrukcji żyją różnobarwne gatunki koralowców, gąbek i glonów. W labiryncie rafy spotkać można niezwykle kolorowe ślimaki morskie, rozgwiazdy, meduzy. Wiele gatunków ryb zamieszkuje wyłącznie obszar koralowców. Oprócz fantazyjnych kształtów zadziwia ich niezwykle żywa kolorystyka.
Najbardziej niebezpiecznym mieszkańcem rafy jest drapieżna murena. Spotkanie jej oko w oko dostarcza nadzwyczajnych emocji ? od uczucia strachu ( ponieważ murena może zaatakować człowieka) przez fascynację, aż po radość spotkania. Obserwacja polującej mureny może skutecznie zająć uwagę nurka na kilkadziesiąt minut. Przy odrobinie szczęścia można też natknąć się na majestatyczne żółwie morskie, których skorupy mają tak wspaniałe ukształtowanie, że patrzącemu zapiera dech w piersiach.
Nieco mniej radosne, ale niezwykle ekscytujące jest spotkanie z rekinem. Wielu nurków marzy o tym by obserwować z bliska tego drapieżnika. Miłośnicy luksusu i komfortu mają przy sobie innego nurka, który nie tylko robi zdjęcia, ale też dysponuje odpowiednimi środkami, by pozbyć się rekina gdyby ten stał się zbyt śmiały.
Równie, jeśli nie bardziej niebezpieczne jest pływanie w pobliżu skrzydlicy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wspaniałe kolce tej ryby połączone są z gruczołami jadowymi i mogą śmiertelnie zranić człowieka. Dlatego amatorzy nurkowania powinni korzystać z profesjonalnej opieki doświadczonych nurków, którzy w porę zauważą zagrożenie.
By zobaczyć rafę koralową i jej mieszkańców można wybrać się do tak popularnych egipskich kurortów jak Szarm el-Szejk czy Hurgada. W każdym hotelu znajdują się oferty firm turystycznych specjalizujących się w turystyce nurkowej. Wystarczy wykupić całodzienny rejs i cieszyć się niezapomnianymi przeżyciami.
Luksusowy jacht, którym turyści płyną na rafę jest wyposażony nie tylko w sprawdzony i bezpieczny sprzęt służący do płetwonurkowania (do głębokości 40 m), ale też w tzw. sprzęt abc czyli maski, rurki i płetwy. Najprostszy sposób obserwacji rafy za pomocą sprzętu abc nazwany jest snorkelingiem. By uprawiać snorkeling nie trzeba być znakomitym pływakiem, ponieważ kamizelki ratunkowe skutecznie chronią turystów przez utonięciem.
Snorkeling uprawiany jest z powodzeniem zarówno przez amatorów jak i profesjonalnych nurków, dla których jest to chwila wytchnienia pomiędzy dość wyczerpującymi dla organizmu człowieka dekompresjami.
Przebywając w pobliżu rafy należy pamiętać, że jest to unikalny ekosystem, zagrożony wyginięciem. Dlatego nie wolno niszczyć rafy (nie zabieramy na pamiątkę czyjegoś domu), karmić jej mieszkańców (możemy im zaszkodzić), ani śmiecić. Większość raf koralowych to ścisłe rezerwaty przyrody więc uszanujmy piękno podwodnego świata i zachowajmy je dla przyszłych pokoleń.