Co jedzą Amerykanie na śniadanie? Jajecznicę na bekonie lub tosty z dżemem. A skoro są tak monotematyczni, to coś musi w tym być. Dziś podpowiemy, jak zrobić prawdziwe amerykańskie tosty.
Chleb, masło i dżem
Te trzy składniki to tylko tyle lub aż tyle, by w krótkim czasie zrobić pożywne i pyszne śniadanie. Wszak tosty jedzą wszyscy Amerykanie! Oczywiście chleb nie może być byle jaki, tylko obowiązkowo kwadratowy tostowy. Dżem można kupić w każdym sklepie, ale lepiej zajrzeć do babcinej spiżarni po prawdziwy dżem bez konserwantów i sztucznych słodzików. Masło to też nie takie zwykłe masło z ubitej śmietany. Mowa o maśle orzechowym, bardzo popularnym za oceanem, od jakiegoś czasu do kupienia także w Polsce. Nie jest ono zbyt tanie, kosztuje kilka razy więcej niż tradycyjne masło, ale warto raz na jakiś czas zainwestować w coś pysznego i zdrowego. A jeśli ktoś ma dużo czasu i zacięcie kulinarne, może takie masło zrobić własnoręcznie w domu.
Krótki kurs robienia tostów
Robienie tostów nie jest skomplikowane. Pewnie dlatego Amerykanie tak bardzo je lubią. Nie ma dania, które można przygotować równie szybko. Wystarczy opiec tosty, posmarować jeden masłem, drugi dżemem, złożyć je razem i gotowe. Oczywiście efekt będzie wypadkową jakości masła, smaku dżemu, rodzaju pieczywa oraz przede wszystkim czasu jego opiekania. Dlatego sekret udanych tostów i pysznego amerykańskiego śniadania tkwi głównie w tosterze. Tak naprawdę to od niego zależy, czy dzień zacznie się dobrze.
Jak wybrać dobry toster
Toster tosterowi nierówny. Parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest jego moc. Im wyższa, tym szybciej tosty będą gotowe. Tosterem można sterować mechanicznie lub elektronicznie. Oba sposoby są tak samo niezawodne. Najważniejsza jest pojemność tostera, czyli ile kromek chleba tostowego może jednocześnie opiekać. Dla osoby samotnej w zupełności wystarczy toster opiekający dwie kromki na raz. Nawet jeśli ma chęć jeść na śniadanie więcej, w czasie spożywania pierwszej porcji druga zdąży się opiec. Wieloosobowa rodzina może rozważyć kupno większego tostera. Istotna jest także możliwość regulowania stopnia opiekania pieczywa. Niektórzy lubią tylko lekko przyrumienione, inni spieczone tak, że chrupią jak wafle.
Dodatkowe funkcje tostera
Opiekanie chleba tostowego to nie wszystko, co powinien potrafić dobry toster. Wiele urządzeń oferuje także funkcję odgrzewania i rozmrażania, bardzo praktyczne, jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy korzystać z mikrofalówki. Przydatna jest także możliwość przerwania opiekania, gdy dojdziemy do wniosku, że tosty nie muszą być mocno opieczone. Warto też zwrócić uwagę na wyjmowaną tackę na okruchy. Pozwoli ona na łatwe utrzymanie czystości wokół tostera. O takim drobiazgu jak automatyczne unoszenie do góry gotowych tostów chyba nie trzeba wspominać. Wszyscy znają dobrze tę funkcję z amerykańskich filmów.
Tosty, a może opiekane kanapki?
Tak naprawdę na ciepły chleb można położyć praktycznie wszystko. Nie tylko dżem, sery i wędliny, ale także pokrojone w plasterki owoce i warzywa, wędzone ryby i to, na co akurat mamy apetyt. Pewną alternatywą do tostera są opiekacze do kanapek, które tak samo szybko pozwolą na przygotowanie pysznych kanapek na ciepło. Zobacz 5 pomysłów na opiekane kanapki, którymi można się dzielić z rodziną i przyjaciółmi.
Fot. Karolina Grabowska, pexels.com