Przebarwienia na twarzy – jak z nimi walczyć?

przebarwieniaPrzebarwienia to nie tylko estetyczny problem, to także wyznacznik głębokich procesów, które zaszły w naszej skórze.
Czym są przebarwienia?

Przebarwienia określane są również jako nierówność pigmentacji. Powstają głównie ze względu na 3 czynniki. Powodują, że nasza skóra ma nierówny koloryt, przez co w niektórych miejscach jest jaśniejsza, a w innych ciemniejsza. Nie wystarczy zakryć przebarwień – to działanie na krótką metę. Dolegliwość ta zdecydowanie powinna być leczona przy pomocy specjalistycznych kosmetyków.

Jak powstają przebarwienia?

Przyjmuje się, że przebarwienia powstają na skutek 3 procesów:

  • Nasłonecznienie oraz wiek

Zwiększona ilość promieni słonecznych UV, docierająca do skóry ma wpływ na melanocyty, czyli komórki odpowiedzialne za pigmentację skóry. Melanocycty poddawane nasłonecznieniu zaczynają się przekształcać i nabierają patologicznych właściwości. W ich wyniku zaczynają produkować nadmierną ilość melatoniny, która sprawia, że skóra w niektórych fragmentach staje się mocniej napigmentowana i przez to ciemniejsza.

Ekspozycja na słońce – zbyt długie poddawanie skóry promieniom UV, sprzyja powstawaniu przebarwień w postaci małych, okrągłych i płaskich plamek. Wiąże się to ze zwiększoną produkcją melaniny doprowadzającej do hiperpigmentacji.

Starzenie się skóry – w wyniku procesu starzenia, część komórek skóry wytraca pigment, podczas gdy reszta zachowuje jego wyjściową ilość, w ten sposób mogą być zauważalne pierwsze nierówności kolorytu skóry.

Przebarwienia najczęściej występują na rękach, twarzy, szyi i dekolcie.

  • Ciąża lub przyjmowanie środków antykoncepcyjnych – zaburzenie gospodarki hormonalnej

Obserwując skórę kobiet w ciąży można zauważyć, że na ich twarzach występuje tzw. ?melasma? lub ?ostuda?. Jest to typ przebarwienia pojawiający się na górnej części twarzy i charakterystyczny dla kobiet w ciąży. Zwykle dolegliwość ta ustępuje po porodzie. Niekiedy jednak utrzymuje się przez dłuższy czas i wtedy zdecydowanie wymaga dermatologicznego leczenia.

  • Substancje fototoksyczne

Są to substancje, których skutkiem ubocznym jest wejście w reakcje z promieniami UV i wywoływanie przebarwień. W tej kwestii najbardziej należy uważać na leki, kosmetyki do makijażu, a nawet perfumy, którymi spryskujemy odkryte części ciała.

Także skóra której łączność została przerwana np. w wyniku oparzeń, powstania blizn powinna być pod szczególną obserwacja, gdyż zdecydowanie bardziej jest narażona na powstawanie przebarwień.

Według badań, powyżej 50 roku życia problem przebarwień dotyka ponad 90% populacji białej rasy.

Jak z nimi walczyć?

Wybierając kosmetyki do walki z przebarwieniami przede wszystkim sięgnij po te, które mają bardzo wysokie filtry przeciwsłoneczne. Podstawowe działania to po pierwsze ograniczenie dopływu słońca do skóry, a po drugie ograniczenie wydzielania dodatkowej pigmentacji przez melaninę.

W pierwszym kroku można sięgnąć po kojący tonik, najlepiej zawierający wodę termalną, tak jak woda termalna z La Roche-Posay, która ogranicza ryzyko podrażnień a także chroni skórę przed działaniem promieni UV.

We wszystkich kosmetykach walczących z nierówną pigmentacją wskazane jest, aby występowała witamina C, która działa rozjaśniająco. Ponadto wskazane jest stosowanie maseczek i peelingów zawierających ekstrakty z cytrusów.

Hydrochinon – bardzo ważny element, który blokuje produkcję melaniny.

Retinol (witamina A) – stymuluje odbudowę tkanek i tym samym hamuje procesy starzenia się skóry i związane z tym problemy z pigmentacją. Znajdziesz go w Remedic R La Roche-Posay.

Walcz z przebarwieniami w sposób rozsądny!

Walka z przebarwieniami powinna być systematyczna, jeśli chcesz osiągnąć zauważalne efekty. Przy okazji powinnaś także ograniczyć ekspozycję na słońce leczonych części ciała. Kremy działające przeciw przebarwieniom najlepiej nakładać na noc, dlatego pamiętaj, aby zaaplikować je przed snem. Bez ochrony wysokimi filtrami, rozjaśnianie skóry będzie bezsensowne, a proces powstawania przebarwień i ich niwelowania stanie się cykliczny, dlatego najpierw zadbaj o podstawową ochronę skóry, a dopiero następnie o jej leczenie.

Exit mobile version