Wypadające włosy? Mamy na to sposób

nature-sunset-person-womanWypadanie włosów, to wbrew pozorom proces zupełnie naturalny. Oczywiście do pewnego momentu, bo wypadanie powyżej 100 włosów dziennie jest już sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Włosy są doskonałym czujnikiem organizmu i reagują na zachodzące w nim zmiany.

Wypadanie włosów ma wiele przyczyn. Kilka z nich to spora utrata wagi, kłopoty hormonalne, czas po porodzie, stres i choroby. I choć pewnych sytuacji nie możemy uniknąć, to w rzeczywistości mamy ogromny wpływ na stan i kondycję włosa. Właściwa pielęgnacja i zapewnienie włosom niezbędnych składników odżywczych, to pierwszy krok walki z nadmiernie wypadającymi włosami.

Cykl życia włosa?

Na głowie mamy 100 do 160 tysięcy włosów. Rosną one wymiennie. Na cykl życia jednego włosa składają się trzy fazy: faza wzrostu (anagen), faza przejściowa (katagen) oraz faza spoczynku (telogen). Pierwsza faza trwa najdłużej, nawet do siedmiu lat. Włos wyrasta z mieszka włosowego, a transport składników odżywczych mających wpływ na wygląd i kondycję włosa, odbywa się za pomocą naczyń krwionośnych, które znajdują się w brodawce. Niemal 85 % włosów na głowie znajduje się właśnie w pierwszej fazie. Faza przejściowa trwa maksymalnie 2 tygodnie. Wówczas włosy już nie rosną, zatrzymana jest także pigmentacja, a włos oddziela się od chroniącej go dotychczas opuszki. Ostatni etap cyklu włosa, faza spoczynku, trwa do czterech miesięcy. Włos może spaść z głowy podczas najprostszych czynności, np. czesania lub mycia.

Dlaczego włosy wypadają?

Utrata włosów następuje w wyniku wyłamywania włosów lub zaburzenia funkcji wzrostu włosa. I tak jak to pierwsze wynika ze słabego stanu włosa, tak druga przyczyna często jest procesem trudnym do ustalenia. Najczęściej jednak, to brak składników takich jak biotyna, kwas pantotenowy, tiamina, ryboflawina, niacyna a także żelazo, cynk, miedź, jod i mangan wpływają na wypadanie włosów. To bowiem elementy, które są niezbędne w procesie wzrostu włosa. Ich brak wynika najczęściej z powodu ubogiej diety lub zaburzeń hormonalnych.

Jak sprawić, by włosy nie wypadały?

Aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami konieczne jest dostarczenie włosom składników odżywczych. Cebulka włosa jest jedyną żywą częścią włosa i to od tego, czego jej dostarczymy, w dużej mierze zależy kondycja włosów. Trzon włosa składa się z łusek keratynowych odpornych na wyginanie i zrywanie i pewnym stopniu odpowiednio dobrane kosmetyki są w stanie wygładzić ją i zapewnić włosom gładkość. To jednak nie zahamuje procesu wypadania włosów.

Tylko odpowiednio zbilansowana dieta bogata w produkty zawierające potrzebne włosom witaminy, pierwiastko oraz mikro- i makroelementy jest w stanie pomóc w walce z wypadającymi włosami. Dietę można także wspomóc suplementami, które zapewnią włosom ochronę. Vitapil ma aż 16 aktywnych składników, w tym krzem z pędów bambusa, w którym jest aż pięć razy więcej krzemu niż w popularnym skrzypie.