Dlaczego stawy bolą?

Dlaczego stawy boląProblemy ze stawami to najczęściej uporczywa i przewlekła dolegliwość. W zależności od ich przyczyny bóle mogą nasilać się rano, po nocnym odpoczynku lub bezpośrednio po wyczerpującej aktywności. Dlatego też warto dowiedzieć się, co sprzyja ich powstawaniu i co zrobić, by tego uniknąć.

Aby stawy dobrze spełniały swoją rolę, są wyposażone w struktury wykonane z tkanek miękkich. To chrząstka stawowa odpowiedzialna za amortyzowanie i ochronę stawu, maź oraz torebka, która go stabilizuje. Dzięki wszystkim tym elementom działają one prawidłowo, zdarza się jednak, że pojawiające się bóle stawów kolanowych świadczą o istnieniu innych groźnych dla organizmu schorzeń, które warto poddać właściwej diagnozie.

Choroba zwyrodnieniowa

To najczęściej spotykana przyczyna dolegliwości stawowych. Dochodzi do niej na wskutek zużywania się struktury stawów. Szacuje się, że ponad połowa wszystkich przypadków dotyczy populacji przekraczającej 60. rok życia. Przypadłość tę charakteryzuje ból, który utrzymuje się głównie po długotrwałym wysiłku fizycznym. Zazwyczaj obejmuje on duże stawy ? kolanowe, biodrowe lub kręgosłupa. Wspomniane dolegliwości mogą przytrafiać się także po okresie bezczynności, na przykład rano, od razu po przebudzeniu. Mijają jednak wraz ze stopniowym rozruszaniem bolącego stawu. Pierwsze z symptomów zwyrodnienia mogą pojawić się już u osób w średnim wieku, jest to jednak zależne od prowadzonego przez nich trybu życia oraz indywidualnych predyspozycji.

Przeciążenia

Dodatkowo dobrej kondycji stawów nie sprzyjają wszelkiego rodzaju przeciążenia, które dotyczą zwłaszcza osób otyłych. Nadprogramowe kilogramy to uciążliwe obciążenie dla organizmu, który nie jest bardziej wytrzymały od tego, który posiada osoba o proporcjonalnej wadze. Długotrwałe przeciążenia zagrażają w głównej mierze tym, którzy spędzają nadmierną ilość czasu, siedząc w jednej pozycji lub pracują, angażując do tego celu tylko jedną partię ciała, na przykład dłonie przy pracy na komputerze. Wbrew powszechnemu przypuszczeniu najcięższe prace wykonywane przez stawy to nie te polegające na podnoszeniu ciężarów, ale te, które wymagają regularnego powtarzania jednej czynności lub długotrwałego przebywania w określonej niewygodnej pozycji, jak np. klęczenie.

Geny

Zdarza się jednak i tak, że za ból stawów odpowiadają uwarunkowania genetyczne chorego. Struktury stawowe niektórych osób odznaczają się bowiem słabością i mniejszą wytrzymałością, co w zestawieniu z wymagającą pracą i otyłością niemal zawsze skutkuje szybszym zwyrodnieniem stawów. Dlatego też, wiedząc o skłonnościach do kłopotów ze stawami wśród członków rodziny, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. W głównej mierze nie należy dopuszczać do przybierania na wadze oraz dodatkowo zatroszczyć się systematyczne podejmowanie aktywności fizycznej, dzięki czemu mięśnie i stawy nabiorą dawnej świetności. Można także pokusić się o stosowanie suplementów wzmacniających chrząstkę stawową.

Profilaktyka

Poza zachowaniem odpowiedniej masy ciała warto skorzystać także z innych rozwiązań skutecznie przeciwdziałających bólom stawów. W przypadku wspomnianej suplementacji dobrze, by zawierała ona glukozaminę ? substancję, która naturalnie tworzy chrząstkę stawową. Przyjmując ją doustnie, chory przyczynia się do zmniejszania dolegliwości w obrębie stawu, trzeba jednak wiedzieć, że na zadowalające rezultaty przyjmowania suplementów należy poczekać nawet do trzech miesięcy.

Exit mobile version