Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

 

Nietrzymanie moczu to przypadłość, której często się wstydzimy. Tymczasem z jej powodu cierpi w Polsce nawet co trzecia kobieta ? ze względu na naszą budowę anatomiczną jesteśmy narażone na ten problem znacznie bardziej niż mężczyźni. Jak sobie z nim poradzić?
Skąd bierze się problem?

Istnieje wiele przyczyn inkontynencji, czyli nietrzymania moczu (rzadziej kału). Warto zdać sobie sprawę, że problem ten dotyczy nie tylko osób starszych, jak zwykło się uważać. Z nietrzymaniem moczu borykają się też osoby młode, wysportowane i dbające na co dzień o siebie. Może ono współistnieć z chorobą (np. stwardnienie rozsiane), być spowodowane wadą wrodzoną, urazami czy zażywaniem niektórych leków. Ryzyko inkontynencji wzrasta u pań w wieku menopauzalnym, po porodzie, a także mających nadwagę lub palących papierosy. Najczęściej spotykamy się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, kiedy do wycieku dochodzi podczas wysiłku fizycznego ? osłabione mięśnie dna miednicy nie są w stanie zacisnąć we właściwy sposób cewki moczowej.

Nie rezygnuj z aktywnego życia

Dla wielu kobiet nietrzymanie moczu jest dolegliwością wstydliwą ? z tego powodu zwlekamy długo z wizytą u lekarza, co jest poważnym błędem. Z inkontynencją możemy bowiem skutecznie walczyć. Czasami wystarczy regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy, innym razem lekarz przepisze nam odpowiednie środki farmakologiczne. Co ważne, w trakcie leczenia nie musimy (a nawet nie powinnyśmy) rezygnować z aktywnego trybu życia. Jest to możliwe dzięki profesjonalnym środkom ochrony, dzięki którym będziemy czuć się zawsze sucho, bezpiecznie i w pełni komfortowo. W wielu przypadkach przysługuje nam na nie refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia, wydatki związane z ich zakupieniem nie powinny więc stanowić problemu.

Jak wybrać środki ochrony?

Wybierając środki ochrony przy nietrzymaniu moczu, powinnyśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim stopień zaawansowania choroby. W przypadku średniego lub ciężkiego nietrzymania moczu dyskretną ochronę zapewnią nam środki o wysokim stopniu chłonności np. pieluchomajtki. Jeśli dokuczają nam jedynie lekkie wycieki, wystarczające okażą się wkładki anatomiczne. Oprócz stopnia chłonności zwróćmy też uwagę na jakość konkretnych środków ? powinny być wykonane z miękkich, oddychających materiałów, zapewniających nie tylko suchość i świeżość, lecz także komfort.

Nietrzymanie moczu dotyka wielu kobiet ? wstyd w niczym nam nie pomaga, dlatego nie zwlekajmy z wizytą u lekarza i podjęciem terapii. W prowadzeniu komfortowego i aktywnego życia podczas leczenia pomogą nam specjalne wkładki czy pieluchomajtki.

Exit mobile version