Mity na temat trądziku

Mity na temat trądzikuTrądzik jest przewlekłą chorobą skóry, która nie musi dotyczyć jedynie nastolatków w okresie dojrzewania. Ze względu na różnorodność czynników, które mogą wywoływać trądzik, a także sposobów leczenia, wokół tej choroby narosło bardzo wiele mitów.
Mit: Trądzik jest efektem złej higieny

Trzeba to powiedzieć jasno i wyraźnie: zmiany trądzikowe nie są spowodowane brudem. Częste mycie skóry, zwłaszcza zwykłym mydłem, może prowadzić do podrażnienia skóry, a w konsekwencji pogorszyć trądzik. Cerę trądzikową należy myć dwa razy dziennie przy użyciu łagodnego środka działającego przeciwbakteryjnie i usuwającego martwe komórki naskórka.

Mit: Trądzik zawsze przechodzi z wiekiem

Jeśli tylko stwierdzimy, że mamy do czynienia z trądzikiem, warto jak najszybciej rozpocząć leczenie. Jeśli nie podejmiemy żadnej kuracji, istniejące już zmiany mogą ulec pogorszeniu, natomiast trądzik może stać się wątpliwą ozdobą naszej twarzy na wiele kolejnych lat.

Mit: Pryszcze najłatwiej usuwać, wyciskając je

Usuwanie niedoskonałości w ten sposób, a nawet już samo dotykanie miejsc dotkniętych trądzikiem może skutkować powstawaniem nieestetycznych plam, rozwojem stanu zapalnego i powstawaniem blizn.

Z ostrożnością powinniśmy także podchodzić do manualnego oczyszczania skóry, które oferowane jest w gabinetach kosmetycznych. Tego typu zabiegi musimy zawsze konsultować z lekarzem prowadzącym. Ponadto, nie należy wykonywać ich częściej niż co trzy miesiące.

Mit: Opalanie się wspomaga walkę z trądzikiem

Co prawda krótkotrwała ekspozycja na słońce może być korzystna dla skóry trądzikowej, natomiast długotrwałe opalanie może wywołać podrażnienia, a w rezultacie pogorszyć zmiany. Z tego powodu przed każdym wyjściem lepiej smarować skórę odpowiednim kremem z filtrem.

Mit: Stres wywołuje trądzik

Nawet silny lub przewlekły stres sam w sobie z pewnością nie przyczynia się do powstawania trądziku, niemniej u osób, u których już on wystąpił, może nasilać zmiany chorobowe.

Mit: Skóra trądzikowa to skóra tłusta

Niekoniecznie. Trądzik może pojawić się zarówno na skórze tłustej, jak i mieszanej czy suchej. Co więcej, osoby, które mają cerę tłustą, wcale nie muszą mieć skóry trądzikowej. Jak zatem je rozróżnić? Problemem skóry tłustej jest łojotok i powstające zaskórniki czy krostki, ale odpowiednio pielęgnowana nie znajdzie się ona w kondycji charakteryzującej cerę trądzikową. Poza tym pamiętać musimy, że trądzik jest chorobą wymagającą leczenia.

fot. shutterstock

Exit mobile version