Co warto wiedzieć o AZS u dzieci?

AZSAtopowe zapalenie skóry to schorzenie alergiczne, które wiąże się z uczuleniem na substancje (alergeny), jakie znajdują się w środowisku zewnętrznym. Bywa szczególnie uciążliwe dla najmłodszych członków rodziny, dlatego dobrze wiedzieć, czym się objawia, by móc mu zapobiec.

Skłonność do atopowości pojawia się najczęściej we wczesnych latach dzieciństwa. Zazwyczaj odznacza się przebiegiem o dość długim trwaniu i skłonnościami do nawrotów, nawet jeśli przez pewien okres dolegliwość ta występowała bezobjawowo. Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka oraz pozostałych grup wiekowych charakteryzuje się podłożem genetycznym i polega na nieprawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego, co ma z kolei wpływ na wadliwą budowę uszkadzanego naskórka.

U większości osób cierpiących na AZS stwierdza się podwyższony poziom przeciwciał IgE, czyli białek uczestniczących w procesach alergicznych. Przeciwciała tego typu są skierowane nie tylko przeciw alergenom pochodzącym z pokarmów (np. białko mleka krowiego, jaja kurzego lub mięsa), lecz także tych, które unoszą się w powietrzu, jak pyłki drzew, traw, chwastów lub zwierzęca sierść. Istotną rolę w powodowaniu nieestetycznych zmian skórnych odgrywają także układy hormonalny i nerwowy. Nie bez znaczenia pozostaje także niska odporność na stres, która może przyczynić się do zaostrzenia stanu chorego.

Częstotliwość pojawiania się AZS u dzieci

Skłonność do atopowości skóry nie jest jedyną przypadłością alergiczną, która pojawia się coraz częściej wśród najmłodszych. Szacuje się, że na AZS może chorować nawet jedna czwarta populacji całej Europy! Schorzenie to rozpoznaje się zwykle we wczesnym wieku dziecięcym, a u ponad połowy pacjentów pierwsze niepokojące zmiany skórne pojawiają się do dwunastego miesiąca życia. Warto pamiętać, że jeżeli któreś z rodziców zmaga się ze wspomnianą skłonnością do atopowości, istnieje nawet 70% ryzyka, że dziecko zachoruje na AZS.

Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symptomów tej przypadłości jest nasilony świąd skóry wywołujący u dziecka nie tylko rozdrażnienie, lecz także niepokój przyczyniający się do problemów z zaśnięciem lub wielokrotnym budzeniu w nocy. Ponadto u malucha cierpiącego na atopowość zauważa się problemy z suchą skórą oraz jej wysoką wrażliwość, zarówno na wewnętrzne, jak i zewnętrze czynniki. Systematyczny kontakt z czynnikami drażniącymi, na przykład nieodpowiednimi preparatami do pielęgnacji ciała, silnymi detergentami czy zbyt obcisłą odzieżą może znacząco zaostrzać pojawiające się na skórze zmiany. Ich umiejscowienie oraz rodzaj są zależne od wieku małego pacjenta oraz stopnia zaawansowania stanu zapalnego chorej skóry.

W ostrym stadium AZS można zaobserwować ogniska rumieniowe oraz powstające przy nich grudki, pęcherzyki czy nadżerki. Widoczne również staje się intensywne złuszczanie naskórka. Niezależnie jednak od stopnia zaawansowania atopowego zapalenia skóry zaleca się wizytę u lekarza dermatologa, który nie tylko postawi odpowiednią diagnozę, lecz także zaproponuje skuteczny sposób zaleczenia uporczywych objawów dolegliwości.

Exit mobile version