Czym jest krioterapia?

krioterapiaCzy może być coś przyjemnego w przebywaniu w temperaturze przykładowo -120 st. C? Wydawałoby się, że szaleństwem jest dać się ?zamrozić?! Tymczasem tak zwana krioterapia jest bardzo popularnym zabiegiem, bo leczenie zimnem przynosi bardzo wiele pozytywnych efektów. Jak wygląda zabieg krioterapii i jakie ma zalety?
Zimnolecznictwo

Krioterapia jest jedną z form tak zwanego zimnolecznictwa. Pacjent wchodzi do specjalnej kriokomory, w której spędzi następne 2-3 minuty (nie więcej!) w temperaturze od -100 do -160 st. C. Wydaje się, że jest to bardzo krótko, więc co takiego może zdarzyć się w tym czasie, że następuje wiele pozytywnych zmian w ludzkim organizmie?

Jakie efekty?

Osoby korzystające z metody krioterapii po tym zaledwie kilkuminutowym pobycie w komorze czują się wyjątkowo zrelaksowane, odprężone, całkowicie mija uczucie zmęczenia, nastrój zdecydowanie poprawia się! W wielu przypadkach zabieg ten ma działanie przeciwbólowe, rozluźnione zostają również mięśnie, które dotychczas były bardzo spięte i powodowały różne dolegliwości bólowe. Krew krąży szybciej, wzrasta także poziom hormonów, które mają działanie przeciwzapalne.

Zabieg ten polecany jest szczególnie wszystkim osobom borykającym się z problemami narządów ruchu, ze stanami pourazowymi, a także dolegliwościami neurologicznymi. Zabieg sprawia, że różnego rodzaju bóle oraz obrzęki znikają, a przynajmniej zostają znacznie zredukowane. Krioterapia poprawia koordynację i ogólną sprawność ruchową, zmniejsza zaburzenia równowagi. Do działania zostaje mocno pobudzony układ immunologiczny.

Krioterapia jest jednak zabiegiem wykorzystywanym nie tylko do celów leczniczych. Ciekawostką jest, że jest ona także jednym z zabiegów odnowy biologicznej. Pobudza bowiem aktywność komórek tłuszczowych, a co za tym idzie jest bardzo pomocna w wyszczuplaniu ciała, ma znaczący wpływ na zmniejszenie obwodów ciała, eliminuje nadmiar wody, ujędrnia, ogólnie ma działanie antycellulitowe. Dodatkowo jest świetnym sposobem na oczyszczanie organizmu z toksyn, a jak wiadomo, odchudzanie jest znacznie trudniejsze, jeśli organizm nie jest właściwie oczyszczony.

 fot. Barta IV źródło: flickr.com

Exit mobile version