Aby to zrobić, najpierw należy nieco przybliżyć temat peelingu. Większości osób peeling kojarzy się głównie z ?ziarnistą papką?, którą można zakupić w sklepie, a następnie nałożyć na twarz czy inną część ciała i rozprowadzać przez chwilę, aby złuszczyć martwy naskórek. I tak i nie!
Peeling nie jedno ma imię…
Takie typowe sklepowe peelingi rzeczywiście są najczęściej preparatami o dość gęstej konsystencji i mają postać owej drobnoziarnistej czy gruboziarnistej ?papki?. Można jednak zakupić peeling ?gładki? tj. nie ziarnisty, enzymatyczny. Ponadto można kupić peeling w formie maseczki. Preparat taki nakłada się na skórę, a następnie ściąga w jednym kawałku. Ale peeling to nie tylko nazwa danego ?mazidła?, które nakłada się na ciało. Peeling można wykonać przy pomocy specjalnej szczoteczki, przy pomocy głowicy ? na przykład diamentowej jak w przypadku mikrodermabrazji diamentowej, a także przy pomocy… lasera.
Kiedy warto wykonać peeling?
Na pewno warto poddać się peelingowi, jeśli skóra jest tłusta, występują na niej trądzik i zmiany potrądzikowe,różne zaskórniki czy rozszerzone pory. Peeling nie tylko rozjaśni i odżwieży skórę, ale też wygładzi ją i sprawi, że będzie lepiej dotleniona. Dzięki odpowiedniemu peelingowi można pozbyć się drobnych zmarszczek oraz przebarwień i ogólnie poprawić kondycję skóry.
Kiedy nie można wykonać peelingu?
Choć peeling nie jest wyjątkowo inwazyjnym czy niebezpiecznym zabiegiem, nie każdy może mu się poddać. I tak, peelingowi nie powinny poddawać się kobiety w ciąży (nie dot. oczywiście wszystkich rodzajów peelingu), osoby borykające się z infekcjami wirusowymi oraz bakteryjnymi, z opryszczką, posiadające aktualnie poważniejsze zadrapania, otwarte rany. W przypadku profesjonalnych peelingów z użyciem przykładowo lasera dochodzą kolejne przeciwwskazania takie jak na przykład chemioterapia, radioterapia czy nadwrażliwość na światło, choroby wątroby, nerek, serca.
Polecamy również: Jak często wykonywać peeling?
fot. ricardo lago źródło flickr com